Opony całoroczne – czy to dobry pomysł?

Coraz większą popularnością wśród polskich kierowców cieszą się opony całoroczne. Jednak czy to rzeczywiście tak dobre rozwiązanie, jak często do tego przekonują nas reklamy? A może przeciwnikami tego rodzaju ogumienia są wulkanizatorzy, którzy przez nie zwyczajnie tracą zarobek? Przekonajmy się!

Plusy takiego rozwiązania

Jakie zalety ma całoroczna opona? Cóż, przede wszystkim zajmuje znacznie mniej miejsca – czy to w garażu czy też w piwnicy. A właściwie – w ogóle miejsca nie zajmuje, bo cały czas masz ją na aucie. Czyli – nie tracisz też pieniędzy ani czasu na ewentualne wymiany opon w sezonie. Niby oszczędności niewielkie (rzędu 50-100 złotych), ale zawsze jest to jakaś kwota, którą można zaoszczędzić.

Warto pamiętać również o tym, że opony całoroczne są znacznie bardziej przyjazne środowisku. Im więcej ich powstaje, tym mniej surowców jest zużywanych – być może nie jest to korzyść, którą odczujesz na własnej skórze czy też portfelu, ale słuszności temu argumentowi trudno odmówić.

A wady opon całorocznych?

Przede wszystkim – cena. Nie ma się co oszukiwać, są to opony wyraźnie droższe w zakupie niż ich sezonowe odpowiedniki. To oznacza, że jeżeli dojdzie do uszkodzenia opony, którego wulkanizator nie będzie w stanie naprawić, to będziesz musiał całkiem sporo zapłacić przy zakupie nowych.

Kolejna kwestia – gorsze parametry. Jeździsz zimą w górach? A może chcesz, aby Twoje auto trzymało się drogi niczym przyklejone, nawet w czasie deszczu? Cóż, opony całoroczne…nie są dla Ciebie! To ogumienie, które jest swoistym kompromisem, również pod względem typowo użytkowych parametrów. Nie spodziewaj się, że zapewni Ci doskonałą trakcję w każdych warunkach.

Czy warto?

Cóż, to zależy. Jeżeli jeździsz głównie po mieście (o ile nie jest to zimowa stolica Polski) i nie zależy Ci na ponadprzeciętnych parametrach ogumienia, to możesz zaryzykować. Pamiętaj tylko o tym, by przynajmniej raz na pół roku lub co 10 tysięcy kilometrów oddać koła do wyważenia. W przeciwnym wypadku, ryzykujesz szybkie zużycie elementów zawieszenia oraz pogorszenie komfortu jazdy swoim autem.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.